Mindfulness

Nie możesz zatrzymać fal, ale możesz nauczyć się surfować
Jon Kabat-Zinn

Duże tempo życia, natłok myśli i obowiązków, nawykowe mechanizmy działania i wszechobecne bodźce, to nasze codzienne wyzwalacze stresu i niepokoju. Często zapominamy, że pod powierzchnią wzburzonego morza kryje się cisza.
Ta cisza jest w nas, jeśli tylko chcemy do niej dotrzeć. Możemy się tego nauczyć.

Teraz jest ta przyszłość, którą obiecywałeś sobie w zeszłym roku, w zeszłym miesiącu, w zeszłym tygodniu. Teraz trwa jedyna chwila, którą kiedykolwiek będziesz miał do dyspozycji. Uważność polega na tym, aby się do tego przebudzić. Polega na pełnym uświadomieniu sobie życia, które już masz, zamiast tego, które chciałbyś mieć.
Mark Williams

Uważność

  • Uważność (ang. mindfulness) jest szczególnym rodzajem świadomości, którą możemy osiągać poprzez intencjonalne przekierowywanie uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej. Polega na obserwacji myśli, emocji oraz doznań fizycznych. Uważność czerpie z naturalnej siły wewnętrznej, akceptacji i życzliwości. Umiejętność tę można wytrenować, a jej działanie terapeutyczne jest doceniane przez coraz więcej osób i organizacji na całym świecie.

  • MBCT, z ang. Mindfulness Based Cognitive Therapy, to ośmiotygodniowy trening umysłu mający na celu poprawę jakości życia poprzez wypracowanie nowych nawyków oraz sposobów reagowania. Łączy techniki uważności z metodami poznawczo-behawioralnymi i jest efektem wieloletnich badań naukowych Oxford Mindfulness Centre. Wykonywany w codziennym życiu wzmacnia naturalną zdolność do skupiania uwagi, kształtuje umiejętność osiągania równowagi i radzenia sobie z problemami. Przywraca dobrostan psychiczny. Praktyka ta zdobywa coraz większą popularność w dzisiejszym zabieganym i zmieniającym się świecie. Może być uzupełnieniem psychoterapii.

  • Praktykowanie uważności rozwija umiejętność uświadamiania swoich myśli, emocji, odczuć z ciała i otaczającego nas środowiska. Często w naszym życiu jesteśmy zatopieni w myślach, skoncentrowani na przeszłości lub przyszłości, zapominając o obecnym momencie i osłabiając własny potencjał. Przez praktykę mindfulness uczymy się czerpać pełne korzyści z teraźniejszości. Pozwala nam to zachować spokój w trudnych sytuacjach, zwiększa koncentrację, redukuje stres i poprawia ogólne samopoczucie.

  • Podstawowym narzędziem praktyki mindfulness jest medytacja. Poprzez regularne ćwiczenia uczymy się skupienia na oddechu, odczuwania swojego ciała i obserwowania myśli bez przylegania do nich. Uważność jest również doskonałym sposobem na rozwijanie empatii, wspieranie zdrowych relacji oraz zwiększanie świadomości siebie i innych. Ponadto, mindfulness można praktykować także w codziennym życiu. Możemy być bardziej obecni podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak jedzenie, spacer czy praca. Możemy zauważyć piękno w małych rzeczach, doceniać chwile radości i być bardziej świadomi naszych reakcji emocjonalnych.

Praktyka mindfulness to podróż, a nie cel. To doświadczanie teraźniejszości i odkrywanie jej niezliczonych korzyści dla umysłu, ciała i ducha.